7 rad, jak se starat o notebook

Notebook není věc nezničitelná, spíše naopak. Je to křehké zařízení, které je poměrně náchylné k poruchám. Pokud se ale budete o váš počítač pravidelně starat, odmění se vám dlouhou výdrží. V tomto článku nabízíme 7 zaručených rad, jak udržet notebook ve skvělé kondici po co nejdelší dobu.

1. I když to nevidíte, v notebooku se usazuje velké množství prachu. Vrstva prachu může dokonce způsobit zkrat a třeba i velké poškození HDD. Věřte tomu, že obnova dat z HDD není hračka, takže prach pravidelně (alespoň jednou měsíčně) odstraňujte. Použít může třeba speciální počítačový vysavač.

jak se starat o notebook

2. Nevystavujte notebook zbytečně extrémním podmínkám. Velmi mu škodí mráz i horko. Notebook by rozhodně neměl být provozován ve vlhkém prostředí. Pokud se stane, že počítač polejete vodou, okamžitě ho vypněte a vydejte se do servisu. Aby se počítač nepřehříval, pomůže vám chladící podložka. Více o ní jsme psali zde.

3. Pravidelně provádějte čištění paměti od zbytečných souborů, jako jsou záznamy v registrech, cookies apod. K tomu vám pomohou speciální programy jako CCleaner, Glary Utilities a další.

4. Jednou za půl roku proveďte defragmentaci disku. Program, který defragmentaci zajistí, je součástí Windows.

jak-se-starat-o-notebook2

5. Svůj počítač chraňte. Používejte antivirový a spywarový program. Součástí efektivní ochrany je i aktivní brána firewall.

6. Notebook nemá rád nárazy. Pokud ho musíte přenášet, vždy ho uložte do brašny.

7. Starejte se o baterii. Běžná baterie vydrží bezvadně fungovat cca 3 roky. Občas nechte baterii vybít.

Rada na závěr – nenechávejte nic náhodě. Pokud se počítač zpomaluje, nebo hlásí chyby, vydejte se do servisu. Běžné opravy notebooků nejsou drahé a většinou jsou provedeny do druhého dne. Pokud kupujete náhradní díly k notebookům, prověřte si, jestli jsou kompatibilní s vašim modelem notebooku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *